!!! Zľava 5 % pre zaregistrovaných zákazníkov. Zaregistrujte sa a nakúpte každý produkt so zľavou 5 % !!!

Ako dosiahnuť dlhú životnosť batérie?

Každá batéria má svoju vlastnú životnosť. Ak ste hrdým majiteľom elektrického autíčka, elektrickej motorky, elektrickej motokáry alebo elektrickej štvorkolky, ktoré sú plne funkčné, avšak batéria v nich už doslúžila, stačí Vám kúpiť novú batériu. Pred kúpou novej batérie Vám odporúčame dôkladne zvážiť nižšie uvedené kritériá, nakoľko každý jeden model využíva na pohon iný typ batérie. Správne nabíjanie je nevyhnutné pre maximalizovanie výkonu batérie a predĺženie jej životnosti.

Modely batérií

Správnym výberom batérie môžete dopriať Vášmu malému šoférovi nezabudnuteľný zážitok z jazdy. Pred výmenou batérie si overte jej presné rozmery. Model batérie sa musí zhodovať s nabíjacím systémom.

  • Tvar jednotlivých batérií
    Guľaté, štvorcové, obdĺžnikové, olovené, gélové, silné alebo slabšie – tieto vlastnosti rozhodujú o výkone elektrického vozidla.

Aký je rozdiel medzi olovenou a gélovou batériou?

Najdôležitejším rozdielom medzi gélovou a olovenou batériou je skupenstvo látky, ktorá je súčasťou batérie – elektrolyt.

Olovená batéria obsahuje tekutý elektrolyt. Pri štartovaní vozidla dodáva vysoký rázový prúd, avšak pri nesprávnej manipulácií môže dôjsť k vytečeniu batérie.

SLA (Sealed-Lead-Acid) batérie sú uzavreté gélové batérie. Obsiahnutý elektrolyt nie je v tekutom stave a preto môžu byť použité v ľubovoľnej polohe. Ich výhodou je jednoduchá manipulácia, údržba a dlhá životnosť.

Nabíjanie

V záujme skvalitnenia životnosti batérie a maximalizovania výkonu elektrického vozidla by sa nabíjanie malo vykonávať v súlade s predpismi v používateľskej príručke.

Za žiadnych okolností sa neodporúča používať inú, ako originálnu nabíjačku určenú k zakúpenému elektrickému vozidlu. Odporúčame Vám poctivo dodržať dobu nabíjania podľa návodu, ktorá by mala trvať 6 - 8 hodín. Znížená kapacita môže byť dôsledkom prebíjania batérie, na ktorú sa záruka nevzťahuje. Pri nabíjaní batérie dbajte na to, aby všetky tlačidlá boli vždy v polohe OFF. V záujme životnosti batérie chráňte batériu pred tzv. hlbokým vybitím, to znamená, keď začne výkon vozidla slabnúť, batériu ihneď nabite. Batériu nikdy nenechávajte vybitú. Nabíjajte elektrické autíčko po každom použití, alebo minimálne raz za mesiac a to aj cez zimu! V prípade, že vozidlo nebudete používať dlhšiu dobu, odpojte batériu a vyberte ju z vozidla. Nikdy nevystavujte batériu mrazu a extrémnym teplotám. Pri nedodržaní dôjde k výraznému zníženiu kapacity, poprípade k úplnému zničeniu batérie. Batéria musí byť nabíjaná v štandardnej polohe, to znamená dnom dole. Pri akejkoľvek manipulácii a pripájaní batérie musí byť dodržaná správna polarita!

Skladovanie

Nenechávajte elektrické autíčko vonku, nechránené pred dažďom alebo snehom, hlavne počas zimných mesiacov. Batériu skladujte plne nabitú. Vybitá batéria zamrzne už pri teplote -1°C, nabitá zamŕza pri -15°C.

Záručná doba na kapacitu batérie v elektrických vozidlách je 6 mesiacov. Na zníženú kapacitu batérie z dôvodu nesprávneho používania sa záruka nevzťahuje.  

Veríme, že vyššie uvedené informácie boli pre Vás užitočné. V prípade akýchkoľvek otázok sa obráťte na náš zákaznícky servis.

Prajeme Vám dlhé, bezstarostné chvíle, plné radosti a zážitkov pri jazde na našich elektrických vozidlách!


Grafický návrh vytvoril a nakódoval Shoptak.cz