!!! Zľava 5 % pre zaregistrovaných zákazníkov. Zaregistrujte sa a nakúpte každý produkt so zľavou 5 % !!!

Odrážadlá

Čo je to odrážadlo?

Odrážadlo je bicykel bez pedálov a bŕzd. Aby sa deti hýbali, musia sa odrážať nohami. Na brzdenie musia rovnako použiť nohy.

Deti si pomocou odrážania rozvíjajú schopnosť udržať rovnováhu a koordinovať vozidlo. Odrážadlo je ideálnym medzistupňom medzi trojkolkou a prvým naozajstným detským bicyklom. Je dokázané, že deti, ktoré v detstve jazdili na odrážadle, dokážu ovládať jazdu na bicykli prakticky okamžite. Prechod je oveľa intuitívnejší, plynulejší a prirodzenejší.

Na čo sa zamerať pri výbere odrážadla?

Bezpečnosť odrážadla

Odrážadlá nesmú mať žiadne ostré hrany a nesmú obsahovať žiadne škodlivé toxické látky. Výrobky by mali byť riadne certifikované a bezpečné.

Výška rámu

Sedadlo by malo byť dostatočne nízko, aby sa Vaše deti boli schopné bezpečne a pohodlne odrážať celou plochou nôh.  

Riadidlá odrážadla

Riadidlá nesmú byť umiestnené ďaleko od sedadla a nemali by byť veľmi široké.

Hmotnosť odrážadla

Správne odrážadlo by malo byť čo najľahšie, hlavne kvôli lepšej ovládateľnosti, aby ani ten najmenší drobček nemusel pri jazde bojovať s hmotnosťou a tiež to určite ocenia rodičia, ktorí často musia bicykel niesť v ruke.

Materiál odrážadla

Drevené odrážadlá - sú pevné, odolné, ekologické a pomerne ľahké.
Plastové odrážadlá - odolajú daždi a ľahko sa čistia. Majú najnižšiu hmotnosť a cenu, ale nevydržia dlho.
Kovové odrážadlá – sú najkvalitnejšie typy odrážadiel na trhu, nakoľko sa najviac približujú ku klasickým bicyklom, majú nafukovacie kolesá a dlhoročnú odolnosť.

Typy kolies odrážadla

nafukovacie / plastové / bantámové (gumové)

Na výber máte kolesá nafukovacie (kombinácia duše a plášťa), plastové alebo bantamové. Výhodou bantámových či plastových kolies spočíva predovšetkým v odolnosti, kde nie je potreba koleso dofukovať, tým pádom nemôže dôjsť k pichnutiu. Nafukovacie kolesá oveľa lepšie absorbujú nárazy a jazda je tak komfortnejšia aj pre malé deti. Tvrdé bantámové kolesá sú vhodné pre jazdu do parkov, mestských častí a miest, kde sú terény rovnejšie a naopak nafukovacie kolesá sú vhodné aj v nerovnom a náročnom teréne. Odrážadlá s plastovými kolesami sú určené primárne do interiéru.

Ako zvoliť správnu výšku sedadla?

Výška sedadla je jeden z najdôležitejších parametrov pri výbere odrážadla. Je dôležité, aby dieťa dosiahlo oboma nožičkami na zem (nie len špičkami). Odrážadlá sú rôzne veľké a vo väčšine prípadov majú nastaviteľná sedadlo.

Má/Nemá byť odrážadlo vybavené brzdou?

Dôležité je, pre aké staré dieťa odrážadlo kupujete. U malých detí (1,5 - 3 roky) nie je brzda tak nutná, pretože deti v tomto veku intuitívne používajú na brzdenie nohy a ich pozornosť je zameraná na držanie rovnováhy.
Vo veku od 3 rokov by sa deti už mali učiť používať brzdu, pretože už sú schopné vyvinúť vyššiu rýchlosť a majú viac sily. Navyše pri prechode na detský bicykel je nutné, aby dieťa vedelo brzdu používať.

Vyberte si to správne odrážadlo a môžete vyraziť na prechádzku!

5902533915897_m7


Grafický návrh vytvoril a nakódoval Shoptak.cz